Forum Ekonomia Koszalin Strona Główna

 Prawo - Pytania z Egzaminu
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Gusia
Świerzak
Świerzak



Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:42, 23 Sie 2008    Temat postu:

hejo czy ktoś się oreintuje co z tym całym pismem odnośnie prawa dla tych których babka nie zdążyła przepytać??

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aniela
Świerzak
Świerzak



Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 10:33, 25 Sie 2008    Temat postu:

tak tylko ja mam w ustawach i na kartkach porobione....... to Ciężko będzie i dużo z tych starych pytań jest to samo jak będę siedziała przy kompie przy tym to postaram sie wysłać może dzisiaj ale to dopiero późno wieczorem po pracy... pozdro

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
b0b
Abstynent



Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1085
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Konikowo

PostWysłany: Wto 12:19, 26 Sie 2008    Temat postu:

Pytania z prawa:
1.Prokura jako rodzaj przedstawicielstwa.
Prokura



Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, której udzielić może spółka handlowa. Instytucja ta ułatwia działanie spółki, służy lepszemu i sprawniejszemu zarządzaniu, prokurent bowiem może w imieniu spółki podejmować decyzje ze skutkiem dla niej. Ma on bardzo duże uprawnienia, dlatego też ważne jest dla bezpieczeństwa spółki, aby była to osoba godna zaufania. Przepisy dotyczące prokury zawarte są w Kodeksie handlowym z dnia 27 czerwca 1934r., do spraw w ustawie nie określonych stosuje się przepisy kodeksu cywilnego dotyczące przedstawicielstwa.
Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, czyli zarazem przedstawicielstwa określonego dokładnie w K.C., dlatego najpierw czym jest samo przedstawicielstwo.
Jest pełnomocnictwem szczególnego rodzaju, upoważniającym do wszystkich czynności, także sądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa zarobkowego. Specjalnego upoważnienia potrzebuje prokurent tylko do niektórych czynności: do zbycia przedsiębiorstwa, wydzierżawienia i ustanowienia w nim prawa użytkowania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości tego przedsiębiorstwa.

2.Do jakiego rynku odnoszą się przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów? Opisz ten rynek

rozumie się przez to rynek towarów, które ze względu na ich przeznaczenie, cenę oraz właściwości, w tym jakość, są uznawane przez ich nabywców za substytuty oraz są oferowane na obszarze, na którym, ze względu na ich rodzaj i właściwości, istnienie barier dostępu do rynku, preferencje konsumentów, znaczące różnice cen i koszty transportu, panują zbliżone warunki konkurencji,

3.Do jakiej działalności nie stosuje się przepisów o sdg?

Przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanychz pobytem turystów.

4.Pozycja dominująca-nadużywanie(pojęcie i przykłady)
Pozycja dominująca nie została w prawie wspólnotowym jednoznacznie określona: generalnie uważa się, że dotyczy ona sytuacji, kiedy udział jednej firmy NA rynku jest bardzo wysoki (np. powyżej 65 proc.), a aktualni lub potencjalni rywale tej firmy nie mają realnej możliwości podważenia jej pozycji. Nadużywanie pozycji dominującej może polegać na: narzucaniu w sposób bezpośredni lub pośredni uciążliwych cen i dyskryminacyjnych warunków transakcji, ograniczaniu produkcji, zbytu lub postępu technicznego, niekorzystnego dla konsumentów, stosowaniu zróżnicowanych warunków przy analogicznych transakcjach z różnymi partnerami oraz uwarunkowaniu kontraktów od dodatkowych zobowiązań, nie związanych z przedmiotem transakcji.
Kilka przypadków nadużywania pozycji dominującej, stwierdzonych w ostatnich latach przez Komisję, to: nakładanie przez Alpha Flight Services/Aeroport de Paris zróżnicowanych, dyskryminujących opłat handlowych na linie lotnicze korzystające z własnych usług naziemnych; domaganie się przez firmę Unilever wyłączności od irlandzkich dystrybutorów lodów zaopatrywanych w ich sklepowe zamrażarki; czy też wprowadzenie systemu brand loyality (pierwszeństwo w obsłudze pasażerów) przez British Airways w stosunkach z biurami podróży.
5.Odsetki(pojęcie i kiedy są naliczane)
Odsetki ustawowe stanowią najpowszechniejszą formę odszkodowania za zwłokę w spełnieniu świadczeń pieniężnych. Dzięki ich ustanowieniu strony nie muszą wykazywać swoich strat, wystarczy udowodnienie okresu zwłoki oraz wysokości kwoty dłużnej, aby otrzymać odszkodowanie - być może częściowe, ale bez kosztownych procedur dowodowych.

Odsetki ustawowe należą się zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom nie prowadzącym działalności gospodarczej.

W umowie można zastrzeż również tzw. odsetki umowne, określone procentowo albo w postaci wielokrotności odsetek ustawowych. Należy jednak uważać, aby zastrzeżone odsetki nie były zbyt wysokie, gdyż może to prowadzić do nieważności postanowienia umownego.

Jeżeli termin zapłaty przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, tzn. w święto czy w niedzielę, wówczas ulega on przesunięciu następny dzień nie będący ustawowo wolnym od pracy (np. z niedzieli na poniedziałek). Jeżeli termin zapłaty przypada na inny dzień wolny od pracy, np. na sobotę, wówczas nie ulega on przesunięciu.
Odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.
§ 2. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.
6.Osoba zagraniczna
Osobą zagraniczną według niniejszej ustawy jest osoba fizyczna mającą miejsce zamieszkania za granicą nieposiadającą obywatelstwa polskiego; osoba prawna z siedzibą za granicą oraz jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, posiadająca zdolność prawną z siedzibą za granicą.
Zasady rozpoczęcia działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne w Polsce zostały określone różnie, w zależności od kraju pochodzenia osoby zagranicznej. I tak:

1. Na takich samych zasadach jak obywatele polscy mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą obywatele innych państw, którzy otrzymali zezwolenie na osiedlenie się na terytorium RP, zgodę na pobyt tolerowany, status uchodźcy nadany w RP.

2. Osoby zagraniczne z państw członkowskich UE i państw należących do Układu EFTA Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria) będące stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym tzn. Islandia, Lichtenstein oraz Norwegia mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy.

7.Rodzaja przedstawicielstwa(omówić)
Pojęcie przedstawicielstwa

Przedstawicielstwo jest to reprezentowanie przez osobę zwaną przedstawicielem (pełnomocnikiem, prokurentem) innej osoby (reprezentowanego, mocodawcy) przy dokonywaniu czynności prawnych (http://www.bazic.pl).
Osoby fizyczne i osoby prawne nie zawsze muszą działać osobiście w obrocie cywilnoprawnym. (http://slimak.sciaga.pl). Z zastrzeżeniem wyjątków ustawą przewidzianych lub wynikających z charakteru czynności prawnej np. sporządzenie testamentu. można to osiągnąć za pośrednictwem osoby trzeciej. Osobę taką nazywa się przedstawicielem. Osobę zastępowaną przez przedstawiciela - osobą reprezentowaną. Upoważnienie przedstawiciela do działania na rzecz osoby reprezentowanej nazywa się umocowaniem (http://krak.janski.edu.pl).
Przedstawicielstwo polega na tym, że osoba zwana przedstawicielem dokonuje z osobą trzecią - w imieniu reprezentowanego - czynności prawnej, która ma wywrzeć skutek bezpośrednio na reprezentowanym. Nikt jednak nie może samowolnie ingerować w cudzą sferę prawną. Dlatego, aby działanie przedstawiciela osiągnęło zamierzony rezultat, tj. by wywarło odpowiedni skutek między reprezentowanym a osobą trzecią, przedstawiciel musi mieć tzw. umocowanie. Umocowanie to kompetencja do działania, przysługująca przedstawicielowi albo z mocy ustawy, albo na podstawie oświadczenia woli reprezentowanego (art. 96 kc).

1.2. Rodzaje przedstawicielstwa

Wyróżnia się dwa rodzaje przedstawicielstwa:
1. Przedstawicielstwo ustawowe - dokonywane przez przedstawiciela czynności prawnych w czyimś imieniu wynikające z obowiązujących ustaw (np. przedstawicielem ustawowym małoletnich dzieci są z mocy ustawy ich rodzice),
2. Pełnomocnictwo - prawo przedstawiciela do dokonywania czynności prawnych w cudzym imieniu opiera się na woli osoby reprezentowanej (mocodawcy) (http://www.bazic.pl).


2. Pełnomocnictwo i jego rodzaje

Pełnomocnictwo to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Innymi słowy, każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.

Przykład: jeśli Kowalski udzieli Nowakowi pełnomocnictwa do sprzedania jego samochodu, to Nowak będzie mógł skutecznie zbyć ten samochód w imieniu Kowalskiego, podpisując się na umowie jako Nowak działający w imieniu Kowalskiego.

Pełnomocnictwa może udzielić każda osoba fizyczna i prawna mająca zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnictwo nie wymaga szczególnej formy, z wyjątkiem pełnomocnictwa ogólnego, które musi być udzielone na piśmie (http://www.bazic.pl).

Można wyodrębnić różne rodzaje pełnomocnictw:

1. pełnomocnictwo ogólne
2. pełnomocnictwo szczególne
3. pełnomocnictwo rodzajowe
4. pełnomocnictwo domniemane
5. reprezentacja wzajemna małżonków
6. prokura
7. pełnomocnictwo w administracji

W pełnomocnictwie ogólnym nie wskazuje się wyraźnie czynności, których ma dokonać pełnomocnik. Jest on upoważniony do działania w sprawach tzw. zwykłego zarządu. Może więc dokonywać czynności prawnych związanych z normalną, codzienną eksploatacją rzeczy. W pełnomocnictwie szczególnym wyraźnie określona jest konkretna czynność, która winna być dokonana przez pełnomocnika (art. 98 kc).
Pełnomocnictwo rodzajowe określa pewien rodzaj czynności, których ma dokonywać pełnomocnik (np. pełnomocnictwo procesowe).
Pełnomocnictwo domniemane polega na przyjęciu założenia, iż osoba znajdująca się w lokalu przedsiębiorstwa przeznaczonego do obsługi i tam działająca (sprawiająca wrażenie osoby związanej z prowadzeniem zakładu) jest umocowana do czynności zwykle tam dokonywanych (art. 97 kc).
W razie przemijającej przeszkody małżonkowie mogą działać za siebie nawzajem w sprawach zwykłego zarządu bez wyraźnego pełnomocnictwa. Jest to działanie w ramach tzw. reprezentacji wzajemnej małżonków, przewidzianej przez kodeks rodzinny i opiekuńczy (art- 29).
Specyficznym rodzajem pełnomocnictwa jest tzw. prokura. To pełnomocnictwo udzielane przez spółki handlowe. Ze względu na szeroki zakres musi być ono ujawnione w rejestrze handlowym prowadzonym przez sąd. Prokurent nie jest osobą prowadzącą sprawy spółki (podejmującą decyzje gospodarcze). Prokura uprawnia prokurenta do wszystkich czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa spółki, z tym że do zbycia przedsiębiorstwa, wydzierżawienia i ustanowienia na nim prawa użytkowania oraz do zbywania i obciążenia nieruchomości potrzeba wyraźnego upoważnienia spółki. Prokura może być udzielona jednej osobie (tzw. prokura samodzielna) lub kilku osobom, które muszą reprezentować spółkę razem (tzw. prokura łączna). Prokura może być odwołana w każdym czasie. Wygasa ona wskutek ogłoszenia upadłości kupca (spółki).
Organy administracji mogą w stosunkach cywilnoprawnych działać przez pełnomocnika. Jest nim np. pracownik organu, któremu udziela się specjalnego umocowania. Jednak umocowanie może też wynikać z samego faktu sprawowania przez pracownika określonej funkcji, z którą wiąże się dokonywanie czynności prawnych danego rodzaju. Mamy wtedy do czynienia z tzw. pełnomocnictwem w administracji, przypominającym wyżej zasygnalizowane pełnomocnictwo domniemane.

2.1. Sposoby udzielania pełnomocnictwa

Jeśli chodzi o bardzo ważną kwestię sposobu udzielenia pełnomocnictwa, obowiązuje generalna zasada, że forma oświadczenia woli mocodawcy może być dowolna. Od tej zasady są liczne wyjątki. Jeśli pełnomocnictwo zawiera umocowanie do dokonania czynności prawnej, dla której pod sankcją nieważności została przewidziana forma szczególna, wtedy winno być sporządzone w tej samej formie. Można powiedzieć, że forma czynności prawnej pociąga za sobą formę pełnomocnictwa udzielanego do dokonania tej czynności. Jeśli wiec np. pełnomocnictwo ma być udzielone do przeniesienia własności nieruchomości, to musi być dokonane w formie aktu notarialnego. Ponadto, dla określonych pełnomocnictw, przepis szczególny może wymagać konkretnej formy, np. pełnomocnictwo ogólne wymaga zwykłej formy pisemnej. Działanie bez umocowania lub z przekroczeniem jego granic nosi nazwę pełnomocnictwa rzekomego. Działanie pełnomocnika rzekomego (tzw. falsus procurator - nieprawdziwy pełnomocnik) nie rodzi skutków prawnych dla reprezentowanego.

2.2. Wygaśnięcie pełnomocnictwa
Pełnomocnictwo wygasa, gdy:
a) upłynął termin, na który zostało udzielone;
b) czynność, do której pełnomocnik był upoważniony, została dokonana;
c) umarł pełnomocnik;
d) umarł mocodawca (jeśli w pełnomocnictwie nie zastrzeżono inaczej)
8.KRS a Ewidencja Działalności Gospodarczej-podobieństwa i różnice.
1. Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub rejestru
przedsiębiorców
Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą:
• jeżeli jest osobą fizyczną, po uzyskaniu wpisu do Ewidencji Działalności
Gospodarczej, (zob. pkt 1.1.),
• w pozostałych przypadkach, po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w
Krajowym Rejestrze Sądowym (zob. pkt 1.2.).
Spółka kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed
uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Pełny wgląd do danych jawne , w krs jest rejestr dłuż niewypłacalnych

9.Formy koncentracji i kontroli
Koncentracja przedsiębiorstw występuje wtedy, gdy partnerzy związku przedsiębiorstw tracą swą samodzielność gospodarczą na rzecz centralnego kierownictwa, któremu są podporządkowani. Często rezygnują oni przy tym ze swej odrębności prawnej wśród zrzeszeń przedsiębiorstw utworzonych na zasadzie koncentracji można wyróżnić: koncern, holding trust i fuzje.

Koncern-tworzony jest na podstawie formuły koncentracji. Jest to zrzeszenie przedsiębiorstw zachowujących swą osobowość prawną, lecz rezygnujących z rzeczywistej samodzielności gospodarczej na rzecz wspólnego kierownictwa, chociaż niekiedy ich samodzielność może mieć charakter czysto formalny. Właścicielem firm należących do koncernu jest pojedynczy finansista ,a część grupa finansistów zależnie od rodzaju i sposobu powiązań zrzeszonych firm rozróżnia się koncerny:

-pionowe-łączą firmy według następujących po sobie technologicznie powiązanych etapów produkcji lub ogniw obrotu towarowego

-poziome-obejmuje firmy tej samej dziedziny produkcji lub dziedzin pokrewnych.

Holding-forma centralizacji dyspozycji gospodarczej tworzona w formie wykupywanie przez jedną wielką firmę lub przez bank takiej liczby akcji różnych innych przedsiębiorstw, aby zapewnić sobie kontrolę nad nimi.

Rozróżnia się holding:

-czysty-zgrupowanie prowadzące działalności holdingowe nie ma formalnie własnych przedsiębiorstw dyspozycji pakietami kontrolnymi akcji innych firm, które są oficjalnie samodzielne pod względem prawnym i gospodarczym

-przemysłowy-jest rzeczywistym właścicielem wielu form i kieruje bezpośrednio ich działalnością, ponad to kontroluje inne firmy.

Trust-grupuje firmy, które tracą swą niezależność gospodarczą i odrębność prawną. Zrzeszone przedsiębiorstwa tracą samodzielność przechodzą pod wspólny zarząd – centralna rada wykonawcza i w pełni realizują politykę gospodarczą tej rady.

Fuzja-najsilniejsza forma związków firm. Po połączeniu firmy dotychczas samodzielne tracą niezależność gospodarczą i prawną. Możliwe jest połączenie na zasadzie pionowej lub poziomej. Fuzja może prowadzić do powstania w miejsce dotychczas wyodrębnionych przedsiębiorstw nowego przedsiębiorstwa o nowej nazwie. Może również nastąpić wchłoniecie przedsiębiorstw przez jedno i wtedy wszystkie one występują pod na zwą przedsiębiorstwa, które wchłonęło pozostałe.

10.Pełnomocnictwo a przedstawicielstwo-porównać
Przedstawicielstwo polega na działaniu w czyimś imieniu i na jego rzecz. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo). Umocowanie może w zasadzie dotyczyć każdej czynności prawnej chyba, że ma ona charakter ściśle osobisty.

Pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Jeżeli treścią czynności jest np. sprzedaż nieruchomości pełnomocnictwo powinno mieć formę aktu notarialnego.

Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.

11.Reklama jako czyn nieuczciwej konkurencji
Zgodnie z Ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, reklama (nieuczciwa lub zakazana) może również stanowić czyn nieuczciwej konkurencji. Co ważne, czynu nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy dopuszcza się także agencja reklamowa albo inny przedsiębiorca, który reklamę opracował.

W szczególności czyn nieuczciwej konkurencji stanowi:

(a) Reklama sprzeczna z przepisami prawa, dobrymi obyczajami lub uchybiająca godności człowieka - sprzeczność reklamy z prawem, powodująca, że reklama taka stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, może polegać na:
reklamowaniu towarów lub usług, których reklamy prawo zabrania lub których reklamę ogranicza (np. reklama alkoholu, leków, usług adwokackich);
reklamowaniu towarów lub usług z użyciem pewnych zakazanych określeń i nazw (np. z użyciem słowa „bank” w przypadku reklamy usług innego podmiotu, niż banku);
naruszaniu zasad prowadzenia reklamy w środkach masowego przekazu (np. reklama leków wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza).

Ponadto nawet, jeżeli reklama nie jest sprzeczna z przepisami prawa, może ona stanowić czyn nieuczciwej konkurencji, jeżeli jest sprzeczna z dobrymi obyczajami lub uchybia godności człowieka. Będzie to reklama naruszająca obowiązujące w Polsce reguły moralności, jak reklama wykorzystująca obraźliwe słowa, ilustracje, itp.; lub też reklama zmierzająca do obejścia zakazu reklamy określonych towarów poprzez ukrycie jej pod formą reklamy dozwolonej. Przykładem takiej reklamy może być reklama napoju bezalkoholowego, jeżeli powoduje ona u odbiorców (w sposób zamierzony przez reklamodawcę) wrażenie, że reklamowany jest napój alkoholowy.

12.Cechy przedsiębiorcy jako osoby fizycznej.
ust. 1 stwierdzono, że przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Ponadto, zgodnie z art. 4 ust. 2 u.s.d.g., za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Prawo działalności gospodarczej, doktryna wyrażała różne zapatrywania, jakie osoby mogą być przedsiębiorcami, w szczególności, czy muszą one posiadać pełną zdolność do czynności prawnej.


Według pierwszego poglądu, prezentowanego przez C. Kosikowskiego, przedsiębiorca to osoba fizyczna, która podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą. Stwierdzenie to nie odnosi się jednak do każdej osoby fizycznej, czego prawo działalności gospodarczej nie zastrzega. Przedsiębiorcą może być tylko osoba fizyczna o pełnej zdolności do czynności prawnych w rozumieniu art. 11 k.c. (osoba pełnoletnia). Osoba pełnoletnia częściowo ubezwłasnowolniona korzysta z kurateli i bez zgody przedstawiciela ustawowego nie może podejmować ważnych czynności prawnych polegających na zaciąganiu zobowiązań lub rozporządzaniu swoim prawem (art. 17 k.c.). Nie może zatem podejmować i wykonywać działalności gospodarczej. To samo dotyczy osoby niepełnoletniej.


Podobny pogląd wyrażali M.P. Ilnicki i J. Wolski, twierdząc, że przedsiębiorcą co do zasady mogą zostać osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Jest to regułą, gdyż przedsiębiorcą może zostać osoba nieposiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych, działająca przez swych przedstawicieli ustawowych. Nie podawali oni jednak bliższego uzasadnienia swojego stanowiska.
13.Zezwolenie na działalność gospodarczą.
W niektórych przypadkach prawo o swobodzie gospodarczej nakazuje uzyskanie zamiast koncesji zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstwa zajmującego się działalnością określonego rodzaju. Zasadnicza różnica pomiędzy koncesją a zezwoleniem polega na tym, że organy koncesyjne udzielają koncesji na zasadzie swobodnego uznania, natomiast organy zezwalające wydają zezwolenia, jeżeli przedsiębiorca spełni wszystkie przewidziane prawem warunki (zdanie urzędnika jest wtedy nieistotne).

Zezwolenie na prowadzenie danego rodzaju działalności gospodarczej jest potrzebne tylko wtedy, gdy wyraźnie tak stanowią przepisy ustawy (pełną listę zawiera art. 75 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Zezwolenie jest wymagane m.in. w przypadku:
hurtowej i detalicznej sprzedaży alkoholi,
prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i wykonywanie pośrednictwa ubezpieczeniowego,
prowadzenia loterii fantowych, gier losowych, gier na automatach i zakładów wzajemnych,
działalności w zakresie usuwania, wykorzystywania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz prowadzenia działalności ochronnej przed bezdomnymi zwierzętami oraz prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt,
produkcji i dystrybucji tablic rejestracyjnych do pojazdów samochodowych,
wytwarzania i dopuszczenia do obrotu produktów leczniczych, prowadzenia aptek ogólnodostępnych, hurtowni farmaceutycznych.
Są też jeszcze rodzaje działalności, których nie można wykonywać nie mając odpowiednich uprawnień zawodowych - dotyczy to, np. doradztwa podatkowego, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, zawodu architekta, lekarza, notariusza, it
14.Termin wykonania zobowiązania
.
*miejsce i czas wykonania
-gdy dłużnik spełnia świadczenie w miejscu niewłaściwym to wierzyciel może odmówić jego przyjęcia, a gdy przyjmie to mimo to służy mu roszczenie z tytułu nienależytego wykonania zobowiązania
- naprzód decyduje o miejscu oznaczenie w treści zobowiązania - w braku decyduje miejsce zamieszkania lub siedziby dłużnika lub siedziby przedsiębiorstwa dłużnika
- jeżeli świadczenie jest pieniężne w braku innych wskazań decyduje miejsce zamieszkania // siedziba wierzyciela lub przedsiębiorstwa wierzyciela
- dług pieniężny jest długiem oddawczym (dłużni go musi oddać) - inne są odbiorczymi
-termin wykonania świadczenia może być określony datą kalendarzową lub przez pewne zdarzenie
- z chwilą nadejścia terminu zobowiązanie staje się wymagalne
- w razie wątpliwości uważa się, że termin był zastrzeżony na korzyść dłużnika - możliwe są inne unormowania wynikające z treści umowy

15.Na jakim rynku przedsiębiorca nadużywa pozycji dominującej. Omówić ten rynek.

16.Rodzaje umów-omówić i przykłady
Rodzaje umów gospodarczych:
Jedno dwu athez losowe nazwane wzajemne realne konsens itd. odpłatne
17.Przedmiot konkurencji-jakie zagadnienia obejmuje.
Cena jakosc servis obsługa itd.
18.Czyny nieuczciwej konkurencji-fałszywe oznaczenie geograficzne (przykłady).
Jeżeli towar lub usługa w miejscu pochodzenia korzysta z ochrony, a z pochodzeniem z określonego regionu lub miejscowości są związane ich szczególne cechy lub właściwości, czynem nieuczciwej konkurencji jest fałszywe lub oszukańcze używanie takich chronionych oznaczeń geograficznych i chronionych nazw pochodzenia.
Czynem nieuczciwej konkurencji jest także używanie oznaczeń i nazw, o których mowa w ust. 1, nawet z dodatkiem "rodzaj", "typ", "metoda" albo równoznacznym.";
19.W jaki sposób przedsiębiorca oznacza towary z importu.
Polska etykietka i dane importera, i prod, po polsku ulotka i instrukcja obsługi
20.Umowa sprzedaży-omówić.
Sprzedaż - umowa cywilna, w której: ...sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę
Sprzedaż jest umową:
konsensualną (z wyjątkiem sprzedaży rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku lub rzeczy przyszłych, gdzie sprzedaż jest umową realną)
odpłatną
wzajemną (art. 487 § 2 kc)
zobowiązującą, z reguły wywołuje też skutki rozporządzające (art. 155, 510, 1052 kc)
kauzalną
Forma umowy [edytuj]
jeżeli przedmiotem sprzedaży jest przedsiębiorstwo, wymagana jest forma pisemna z podpisami stron poświadczonymi notarialnie (art. 75 § 1 kc) (pod rygorem nieważności - ad solemnitatem)
jeżeli przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość, prawo użytkowania wieczystego lub spadek, wymagana jest forma aktu notarialnego (art. 158 i 237 kc w związku z art. 75 § 4 kc oraz art. 1052 § 3 kc) (pod rygorem nieważności - ad solemnitatem)
jeżeli przy sprzedaży zastrzeżono prawo własności rzeczy sprzedanej, a rzecz została wydana kupującemu, to zastrzeżenie takie powinno być potwierdzone pismem (art. 590 kc); skuteczność zastrzeżenia wobec wierzycieli kupującego zależy od tego, czy pismo ma datę pewną (art. 81 kc
przy sprzedaży na raty zastrzeżenie natychmiastowej wymagalności ceny może być dokonane tylko na piśmie przy zawarciu umowy (art. 586 § 1),
jeżeli umowa sprzedaży wymagała szczególnej formy, a sprzedawca na jej podstawie wykonuje zastrzeżone w niej prawo odkupu, musi zachować tę samą formę (art. 593 § 2 kc)

Elementy umowy sprzedaży [edytuj]

Postanowienia istotne przedmiotowo (Essentialia negotii), czyli elementy konstrukcyjne niezbędne do zakwalifikowania konkretnej umowy jako umowy sprzedaży to:
określenie stron
określenie przedmiotu świadczeń stron
określenie ceny

Strony umowy sprzedaży [edytuj]

Stroną umowy sprzedaży może być każdy podmiot - osoba fizyczna lub prawna, jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznała zdolność prawną

Przedmiot umowy sprzedaży [edytuj]

Przedmiotem umowy sprzedaży, a więc świadczenia sprzedawcy mogą być:
rzeczy oznaczone indywidualnie bądź tylko co do gatunku
energie: elektryczna, wysokich ciśnień, gazowa, wodna, cieplna
prawa majątkowe zbywalne
zespoły rzeczy i praw
21.Szczególna forma umów.
W formie aktu notarialnego , pisemna z rygorem nieważności z urzedowym potwierdzeniem podpisu oitd


22.Prezes Urzędu-kompetencje.
(antymonopolowe) przeciw przedsiębiorcom łamiącym zakaz praktyk ograniczających konkurencję. W ich wyniku Prezes Urzędu może wydać decyzję nakazującą zaniechanie działań sprzecznych z prawem oraz nałożyć karę w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.



W celu zachowania efektywnej konkurencji Prezes UOKiK dokonuje również kontroli koncentracji przedsiębiorców. Uprawnienie to ma na celu uniknięcie sytuacji, w której w wyniku fuzji powstanie podmiot mający na danym rynku silną (dominującą) pozycję, pozwalającą mu działać w oderwaniu od konkurentów, kontrahentów i konsumentów.



Od dnia akcesji do Unii Europejskiej Prezes UOKiK ma możliwość bezpośredniego stosowania Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Oznacza to, że może wszczynać postępowania antymonopolowe na podstawie prawa unijnego oraz nakładać kary pieniężne na przedsiębiorców europejskich naruszających te przepisy, o ile zabronione przez prawo praktyki mają wpływ na handel między Państwami Członkowskimi.



Prezes UOKiK działa również w ramach Europejskiej Sieci Konkurencji (ECN), będącej płaszczyzną współpracy KE oraz wszystkich Państw Członkowskich.
Menu
O Urzędzie
Orzecznictwo Prezesa UOKiK
Regulacje prawne
Ochrona konkurencji
Pomoc publiczna
Ochrona konsumentów
Ogólne bezpieczeństwo produktów
Jakość paliw
Znak CE
Informacja i edukacja
Współpraca międzynarodowa
Zamówienia publiczne
Kariera w UOKiK
Ogłoszenia
Kontakt
Biuletyn Informacji Publicznej
Ocena UOKiK - ankieta
Elektroniczna Skrzynka Podawcza


23.Odsetki umowne a ustawowe.
Odsetki ustawowe stanowią najpowszechniejszą formę odszkodowania za zwłokę w spełnieniu świadczeń pieniężnych. Dzięki ich ustanowieniu strony nie muszą wykazywać swoich strat, wystarczy udowodnienie okresu zwłoki oraz wysokości kwoty dłużnej, aby otrzymać odszkodowanie - być może częściowe, ale bez kosztownych procedur dowodowych.

Odsetki ustawowe należą się zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom nie prowadzącym działalności gospodarczej.

W umowie można zastrzeż również tzw. odsetki umowne, określone procentowo albo w postaci wielokrotności odsetek ustawowych. Należy jednak uważać, aby zastrzeżone odsetki nie były zbyt wysokie, gdyż może to prowadzić do nieważności postanowienia umownego.

24.Koncesja i zezwolenie-podobieństwa i różnice.
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. w rozdziale 4 wprowadziła zasady dotyczące koncesji oraz regulowanej działalności gospodarczej.
Uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie:

1) poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych;
2) wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
3) wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;
4) ochrony osób i mienia;
5) rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych;
6) przewozów lotniczych.

Organem koncesyjnym jest minister właściwy ze względu na przedmiot działalności gospodarczej podlegającej koncesjonowaniu. Koncesji udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 5 lata i nie dłuższy niż 50 lat.

Niektóre rodzaje działalności stanowią działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy i przedsiębiorca może wykonywać tę działalność, jeżeli spełnia szczególne warunki i po uzyskaniu wpisu w rejestrze działalności regulowanej.


Art. 75. 1. Uzyskania zezwolenia wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie określonym w przepisach:
1) o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
2) o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27);
3) o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600, z późn. zm.4));
4) o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622, z późn. zm.5));
5) o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 198 i Nr 122, poz. 1143);
6) Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515, z późn. zm.6)) w zakresie produkcji tablic rejestracyjnych;
7) Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447, z późn. zm.7));
Cool o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 159, poz. 1667);
9) Prawo bankowe;
10) Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852, z późn. zm.Cool);
11) o giełdach towarowych (Dz. U. Nr 103, poz. 1099, z późn. zm.9));
12) o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628, z późn. zm.10));
13) Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636, z późn. zm.11));
14) o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959);
15) o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz. U. Nr 76, poz. 811, z późn. zm.12)) w zakresie prowadzenia laboratorium referencyjnego;
16) o środkach żywienia zwierząt (Dz. U. Nr 123, poz. 1350, z 2003 r. Nr 122, poz. 1144 i Nr 208, poz. 2020 oraz z 2004 r. Nr 91, poz. 877);
17) Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2004 r. Nr 53, poz. 533, z późn. zm.13));
1Cool o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371, z późn. zm.14));
19) o rybołówstwie (Dz. U. Nr 62, poz. 574);
20) Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 130, poz. 1112, z późn zm.15));
21) o elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz. U. Nr 169, poz. 1385 oraz z 2004 r. Nr 91, poz. 870 i Nr 96, poz. 959);
22) o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 oraz z 2004 r. Nr 91, poz. 870 i Nr 96, poz. 959);
23) o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz. U. Nr 124, poz. 1154 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959);
24) Prawo pocztowe (Dz. U. Nr 130, poz. 1188 oraz z 2004 r. Nr 69, poz. 627 i Nr 96, poz. 959);
25) o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623);
26) o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546).
2. Uzyskania zezwolenia albo dokonania zgłoszenia wymaga wykonywanie działalności związanej z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego, określonej w ustawie z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1689).
3. Uzyskania licencji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie określonym w przepisach:
1) ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym;
2) ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 86, poz. 789, z późn. zm.16)).
4. Uzyskania zgody wymaga prowadzenie systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych w zakresie określonym w przepisach ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami (Dz. U. Nr 123, poz. 1351, z późn. zm.17)).

Organ prowadzący rejestr działalności regulowanej jest obowiązany dokonać wpisu przedsiębiorcy do tego rejestru w terminie 7 dni od dnia wpływu do tego organu wniosku o wpis.
25.Główne założenia gwarancji jakości.

26.Miejsce wykonania zobowiązania.

27.KRS-co się do niego wpisuje, jakie to ma znaczenie; co jest jawne w Ewidencji Działalności Gosp.
Krajowy Rejestr Sądowy w skrócie KRS - jest rejestrem publicznym, który służy do gromadzenia informacji o różnych podmiotach (przedsiębiorcy, stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe, fundacje oraz dłużnicy niewypłacalni), które w trakcie prowadzonej działalności zgłaszają tam informacje, zdarzenia, takie jak zmianę nazwy, władz, zmianę statutu, rozpoczęcie działalności gospodarczej i zakończenie działalności. Rejestr prowadzony jest przez sądy gospodarcze, jednostki sądów rejonowych - wydziały gospodarcze w systemie informatycznym, która jest jednostką organizacyjną
Aktualnie jawność ewidencji, oznacza, że każdy może uzyskać informację z tej ewidencji, tj. wypis (wyciąg) zgodnie z art.217 i dalsze kpa. Oznacza to, że zainteresowany składa podanie wraz z opłatą skarbową wynoszącą 17zł i uzyskuje zaświadczenie zwykłe w formie wypisu (wyciągu) z ewidencji (ustawa o opłacie skarbowej)

28.Czyny nieuczciwej konkurencji dotyczące stosunku pracy i innego stosunku prawnego(podać przykłady)
Klauzula dotycząca zakazu konkurencji w czasie zatrudnienia.
zakaz prowadzenia przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy oraz świadczenia pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Przepisy kodeksu pracy nie definiują działalności konkurencyjnej, dlatego określenie jej przedmiotu może, w praktyce, nastręczać pewne trudności.
Niesporządzenie umowy w formie pisemnej skutkuje więc brakiem ustanowienia zakazu konkurencji.
Zakaz konkurencji dla byłego pracownika.
zczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Zakres przedmiotowy zakazu nie różni się od obowiązującego w czasie trwania stosunku pracy, natomiast zawężeniu uległ zakres podmiotowy zakazu. Po ustaniu stosunku pracy, możliwość ograniczenia działalności konkurencyjnej wobec byłego pracodawcy może dotyczyć tylko tych pracowników, którzy w trakcie zatrudnienia mieli dostęp do szczególnie ważnych informacji. Tajemnica przedsiebiorstwa itd
29.Akcje w sp. akcyjnej - definicja, charakter prawny, jakie informacje musza być zawarte w akcji.
Każda akcja jest częścią kapitału spółki akcyjnej i dowodem współwłasności jej majątku .Posiadanie akcji daje dwa podstawowe uprawnienia :
- -Prawo do udziału w osiąganych przez spółkę zyskach w postaci dywidenty
- prawo głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy

Akcjonariuszem nazywa się włąściciela akcji. Rozróżnia się akcje imienne i akcje na okaziciela .Akcje imienne mogą być zbywane tylko za pisemnym oświadczeniem właściciela oraz często za zgodą zarządu spółki .Zarząd spółki zobowiązany jest prowadzić księgę akcji imiennych ,czyli księge akcyjną ,w której figuruje imię i nazwisko (firma) oraz adres posiadacza akcji .Akcje na okaziciela mogą być zbywane bez formalności ,po prostu przez ich wręczenie .
Ze względu na różnicę uprawnień ,jakie posiada akcjonariusz ,akcje można podzielić na akcje zwykłe i akcje uprzywilejowane .Akcje uprzywilejowane są akcjami o szczególnych uprawnieniach, które mogą dotyczyć :

- Prawa głosu
- Podziału i wysokości dywidendy
- Podziału majątku w razie likwidacji spółki

Akcjom uprzywilejowanym można przyznać najwyżej pięć głosów dal jednej spółki ,co oznacza iż w głosowaniu na walnym zgromadzeniu jedną akcję liczy się za za jeden głos ,jedną akcję uprzywilejowaną natomiast za więcej niż jeden głos , lecz nie wiecej niż 5 głosów.Szczególne uprawnienia dotyczące dywidendy mogą określać ,że dywidenda przypadająca na jedną akcję uprzywilejowaną jest wyższa niż na jedną akcję zwykłą ,oraz mogą dotyczyć kumulowania dywidendy . Posiadacz akcji uprzywilejowanych ma prawo poboru dywidendy nawet za te lata ,w których spółka nie osiągała zysku ,czego nie mają posiadacze akcji zwykłych .Oznacza to że w latach dla firmy nierentownych dywidenda jest odkładana i zakumulowana dywidenda za lata nierentowne wypłacana jest poźneij ,kiedy firma staje się rentowna
30.Negocjacje.

31.Przepisy, które chronią kapitał zakładowy.

32.Cech przedsiębiorcy jako osoby prawnej.
Osoby fizyczne – (zdolność prawna, zdolność do czynności
prawnych, małoletni – rzemiosło)
• Osoby prawne – wymóg ustawowej podstawy osobowości,
określenie zadań, wydzielenie strukturalne (tworzenie, znoszenie),
minimalne wymagania majątkowe, organy osoby prawnej.
• Systemy tworzenia osób prawnych: fundacyjny (prz. państwowe),

33.Wyjaśnij pojęcie kap. Zakładowy i określ jago minimalna wartość.
Kapitał zakładowy – to kapitał podstawowy spółki, pierwotny (ewentualnie zmieniony później w ramach rozwoju firmy) wkład właścicieli – wspólników spółki (udziałowców, akcjonariuszy) wniesiony przy założeniu (stąd ogólne określenie kapitał założycielski). Wartość tego kapitału musi być zgodna z danymi rejestru handlowego, umową spółki lub statutem jednostki gospodarczej. Prawo polskie oraz większości krajów europejskich, (jednak są tutaj wyjątki np. Wielka Brytania) określa minimalny kapitał zakładowy, jaki jest potrzebny do zawiązania spółki, i wynosi on według Kodeksu spółek handlowych:
50 000 zł w wypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
50 000 zł w wypadku spółki komandytowo-akcyjnej
500 000 zł w wypadku spółki akcyjnej.

W pozostałych formach prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce występowanie minimalnego kapitału zakładowego przewidziano także w:
spółdzielni europejskiej – 30 000 euro
spółce europejskiej – 120 000 euro

34.Przedsiębiorca-pojęcie w myśl ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
1) przedsiębiorcy – rozumie się przez to przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm.) [1], a także:

a) osobę fizyczną, osobę prawną, a także jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, organizującą lub świadczącą usługi o charakterze użyteczności publicznej, które nie są działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej,

b) osobę fizyczną wykonującą zawód we własnym imieniu i na własny rachunek lub prowadzącą działalność w ramach wykonywania takiego zawodu,

c) osobę fizyczną posiadającą akcje lub udziały zapewniające jej co najmniej 25 % głosów w organach co najmniej jednego przedsiębiorcy lub posiadającą kontrolę, w rozumieniu pkt 13, nad co najmniej jednym przedsiębiorcą, choćby nie prowadziła działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej, jeżeli podejmuje dalsze działania podlegające kontroli koncentracji, o której mowa w art. 12;

35.Akcje imienne i na okaziciela – wyjaśnić i porównać
Akcja na okaziciela - akcja, z której uprawnionym jest każda osoba będąca w posiadaniu dokumentu akcji. W przeciwieństwie do akcji imiennych, cechą charakterystyczną akcji na okaziciela jest to, że nie są związane z konkretną osobą, a dane osobowe akcjonariusza nie są uwidocznione na dokumencie akcji.

36.Na czym polega obowiązek rozliczania się za pomocą rachunku bankowego?
Od 1994 roku istnieje obowiązek bezgotówkowego rozliczania podmiotami gospodarczymi. Podmioty mają obowiązek posiadania rachunku bankowego i zawiadomienia o tym właściwego Urzędu Skarbowego.
Dopuszczalne jest rozliczanie w formie gotówkowej gdy:
1. dla wszystkich firm, gdzie jednorazowa transakcja poparta dowodem sprzedaży nie przekroczyła 1000 EURO;
2. jeżeli dowód sprzedaży przekroczył wartości 1000 EURO, a nie przekroczyły 3000 EURO to występują dwie możliwości:
• jeżeli w miesiącu poprzednim wzajemne obroty z daną firmą przekroczyły 10 000 EURO to rozliczenie może być tylko bezgotówkowe,
• w przypadku , gdy wzajemne obroty w miesiącu ubiegłym nie przekroczyły
10 000 EURO to nadal możemy dokonywać transakcji gotówkowych,
Przypadku przekroczenia wartości sprzedaży udokumentowanej powyżej 3 000 EURO, wówczas wszystkie firmy mają obowiązek rozliczania się bezgotówkowego.

Dodane sierpień 20 2006 21:42:16, prace przeczytano 5750 razy.

37.Przedsiębiorca zagraniczny-zasady na jakich może zakładać działalność w Polsce.
Art. 35. Dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą, na zasadzie wzajemności, o ile umowy międzynarodowe ratyfikowane przez Polskę nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "oddziałami".

Art. 36. Przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego.

Art. 37. Przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział jest obowiązany ustanowić osobę upoważnioną w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego.

Art. 38. Oddział może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców. Zasady wpisu do rejestru przedsiębiorców określają przepisy odrębnej ustawy.

Art. 39. Niezależnie od obowiązków określonych w przepisach o Krajowym Rejestrze Sądowym przedsiębiorca zagraniczny jest obowiązany:
1) podać imię i nazwisko oraz adres w Polsce osoby upoważnionej w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego,
2) dołączyć poświadczony notarialnie wzór podpisu osoby upoważnionej w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego,
3) dołączyć zaświadczenie, o którym mowa w Art. 86,
4) jeżeli działa na podstawie aktu założycielskiego, umowy lub statutu - złożyć je do akt rejestrowych oddziału wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski; w przypadku, gdy przedsiębiorca zagraniczny utworzył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej więcej niż jeden oddział, złożenie tych dokumentów może nastąpić w aktach jednego z oddziałów, z tym że w aktach rejestrowych pozostałych oddziałów należy wskazać ten oddział, w którym złożono wskazane dokumenty wraz z oznaczeniem sądu, w którym znajdują się akta i numeru oddziału w rejestrze,
5) jeżeli istnieje lub wykonuje działalność na podstawie wpisu do rejestru - złożyć do akt rejestrowych oddziału odpis z tego rejestru wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski,
6) jeżeli jest spółką i nie podlega prawu jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej - złożyć oświadczenie, jaka część kapitału zakładowego (akcyjnego) została wpłacona, jeżeli prawo miejsca siedziby spółki zezwala na częściowe wniesienie kapitału.
38.Uprawnienia wynikające z akcji dla akcjonariusza.
39.Umowa adhezyjna.
40.Rynek właściwy-omówić
To rynek towarów, które ze względu na ich przeznaczenie, cenę oraz właściwości (w tym jakość) są uznawane przez ich nabywców za podobne (substytucyjne) oraz są oferowane na obszarze, na którym, ze względu na ich rodzaj, właściwości, preferencje konsumentów, czy znaczące różnice cen i koszty transportu, panują zbliżone warunki konkurencji.

Określenie rynku właściwego jest niezbędne do ustalenia, czy określony podmiot nie nadużywa lub nie nadużył na nim swej pozycji dominującej w stosunku do innych przedsiębiorców lub konsumentów.

41.Przedmiot umowy o dzieło.
Przedmiotem umowy o dzieło może być np. sporządzenie bilansu, wykonanie zdjęć, stworzenie programu komputerowego, witryny internetowej (dzieło materialne) lub organizacja koncertu, konferencji, prezentacji nowego produktu firmy (dzieło niematerialne).
Umowa rezultatu

42.Funkcjonowanie spółki komandytowej.
Dwupoziomowa konstrukcja stosunków pomiędzy wspólnikami spółki komandytowej wyróżnia ją na tle spółek osobowych. Prawie całkowite pozbawienie jednego ze wspólników możliwości praktycznego zarządzania spółką rekompensowane jest zwolnieniem go z odpowiedzialności za jej zobowiązania powyżej szczegółowo określonej kwoty.
Unormowania dotyczące spółki komandytowej znajdują się w ustawie z dnia 15 września 2000r. Kodeks Spółek Handlowych. W sprawach nieuregulowanych w dziale III tej ustawy, dotyczącym właśnie tego typu spółki, stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba, że ustawa stanowi inaczej.

Spółka komandytowa może powstać poprzez:

a) zawiązanie pierwotne
b) przekształcenie już istniejącej spółk
Zawarcie umowy spółki wymaga jednomyślności wspólników. Ustawodawca w art. 105 kodeksu spółek handlowych enumeratywnie przedstawił określony wykaz elementów umowy niezbędnych dla powstania spółki. Wspólnicy muszą zatem określić:

a) firmę i siedzibę spółki,
b) przedmiot działalności spółki,
c) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
d) oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,
e) sumę komandytową.
W spółce komandytowej wyróżniamy dwie kategorie wspólników:

a) komplementariusza
b) komandytariusza.

Komplementariusz to wspólnik, który zarządza spółką na zewnątrz i odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem osobiście i bez ograniczenia. Natomiast komandytariusz to osoba, która pozbawiona jest możliwości praktycznego zarządzania spółką i jej odpowiedzialność za zobowiązania spółki wobec wierzycieli jest ograniczona. Jak wspomniano, co do zasady komandytariusze nie prowadzą spraw spółki. Wyjątek dotyczy decyzji podejmowanych w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki. Zgoda komandytariusza w takiej sytuacji jest wymagana, choć można w sposób odmienny określić to w umowie spółki.


43.Naśladownictwo towarów-jako czyn nieuczciwej konkurencji.
Mowa jest oczywiście o takim naśladownictwie, które wykracza poza zwykłe, funkcjonalne cechy pewnego towaru, związane z jego użytecznością, na przykład budową wewnętrzną, składem czy formą, gdyż uważa się, że tego rodzaju naśladownictwo jest dozwolone (oczywiście nie w każdych okolicznościach) jako służące szeroko pojętemu interesowi ogólnemu. Natomiast naśladownictwo, o którym będzie tu mowa, wiąże się nie tyle z samym towarem, co z jego wyglądem zewnętrznym, opakowaniem, oznaczeniem, a więc cechami, które odróżniają konkretny towar od towaru identycznego, wyprodukowanego i wprowadzonego do obrotu przez innego przedsiębiorcę. Głównym motywem takiego rodzaju naśladownictwa jest zazwyczaj wykorzystanie cudzego nakładu pracy oraz renomy, jaką inny towar cieszy się na rynku.
44.Definicja cudzoziemcy.
Cudzoziemiec - w rozumieniu przepisów prawa - osoba przebywająca na terytorium danego państwa, ale nie posiadająca jego obywatelstwa. Potocznie - każdy obcokrajowiec, bez względu na jego status prawny.

Prawa i obowiązki cudzoziemca: w "ustawie o cudzoziemcach" obowiązuje generalna zasada, że cudzoziemiec podczas pobytu w RP ma takie same prawa i obowiązki jak obywatel polski, z zastrzeżeniem postanowień przepisów ustawowych. Stąd konieczność posiadania stosownych dokumentów stwierdzających tożsamość oraz obowiązek meldunkowy, jak też obowiązek zgłoszenia Policji faktu utraty dokumentu paszportowego

45.Podobieństwa i różnice między spółkami kapitałowymi.
Spółka kapitałowa - podmiot prawa handlowego zdefiniowany w ustawie Kodeks spółek handlowych. Grupuje spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne, a więc posiadające kapitał zakładowy jako najważniejszy element będący podstawą ich utworzenia oraz zwalniające z pewnymi wyjątkami udziałowców/akcjonariuszy z odpowiedzialności osobistej za zobowiązania tych spółek.
Spółki kapitałowe w organizacji, mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane.
Do spółki kapitałowej w organizacji w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące danego typu spółki po jej wpisie do rejestru.
Firma spółki kapitałowej w organizacji powinna zawierać dodatkowe oznaczenie "w organizacji".

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji albo spółka akcyjna w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną i uzyskuje osobowość prawną. Z tą chwilą staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji.

Za zobowiązania spółki kapitałowej w organizacji odpowiadają spółka i osoby, które działały w jej imieniu.
Wspólnik albo akcjonariusz spółki kapitałowej w organizacji odpowiada solidarnie ze spółką za jej zobowiązania do wartości niewniesionego wkładu, określonego w umowie albo statucie spółki.

Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.
W przypadku gdy wspólnik albo akcjonariusz wniósł wkład niepieniężny mający wady, jest on zobowiązany do wyrównania spółce kapitałowej różnicy między wartością przyjętą w umowie albo statucie spółki a zbywczą wartością wkładu. Umowa albo statut spółki może przewidywać, że spółce przysługują wówczas także inne uprawnienia.
Wierzytelność wspólnika albo akcjonariusza z tytułu pożyczki udzielonej spółce kapitałowej uważa się za jego wkład do spółki w przypadku ogłoszenia jej upadłości w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki.
Wspólnik i akcjonariusz nie może potrącać swoich wierzytelności wobec spółki kapitałowej z wierzytelnością spółki względem wspólnika z tytułu należnej wpłaty na poczet udziałów albo akcji

46.Porozumienia ograniczające konkurencję(przykłady).
Zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest eliminacja, ograniczenie lub naruszenie konkurencji, gdy polegają na ustalaniu (chociażby pośrednio) cen i innych warunków zakupu lub sprzedaży. Nie wolno też zawierać porozumień ograniczających lub kontrolujących produkcję, zbyt, postęp techniczny lub inwestycje, dzielących rynki zbytu lub zakupów. Zakazane jest stosowanie w umowach z osobami trzecimi uciążliwych lub niejednolitych warunków umów, ograniczanie dostępu do rynku innym firmom itp. Niektóre z zakazów są bezwzględne (np. ustalanie cen). Zakaz stosowania uciążliwych warunków dotyczy jednak jedynie konkurentów, którzy mają razem powyżej 5 proc. udziału w rynku (gdy firmy nie konkurują, zakaz ten obowiązuje, gdy udział rynkowy jednej z nich przekracza 10 proc.).
47.Zasady funkcjonowania spółki jawnej.
Spółka jawna – osobowa spółka prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą i nie będąca inną spółką handlową. Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej. Może jednak zawierać umowy, może pozywać i być pozywana. Posiada swój majątek, który stanowią wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.
Umowa spółki jawnej powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa spółki powinna zawierać:
firmę i siedzibę spółki,
określenie wkładów wnoszonych przez każdego ze wspólników i ich wartość,
przedmiot działalności spółki,
czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Dla powstania spółki jawnej wymagane jest wpisanie spółki do KRS Krajowego Rejestru Sądowego. Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek zgłosić spółkę do rejestru. Spółka jawna wpisywana jest do KRS jako przedsiębiorca. Zgłoszenie spółki jawnej do KRS powinno zawierać:
firmę, siedzibę i adres spółki,
przedmiot działalności spółki,
nazwiska i imiona albo firmy (nazwy)wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń,
nazwiska i imiona osób upoważnionych do reprezentowania spółki,

i sposób reprezentacji,
W spółce jawnej odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponoszą wszyscy wspólnicy solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, bez ograniczeń, całym swoim majątkiem zarówno obecnym, jak i przyszłym. Obowiązuje jednak zasada subsydiarnej odpowiedzialności wspólników. Oznacza ona, że wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika dopiero gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, co nie oznacza jednak, że wierzyciel nie może wcześniej wystąpić z pozwem przeciwko wspólnikom

48.Organizowanie sprzedaży lawinowej jako czyn nieuczciwej konkurencji.
systemu, w którym proponuje się nabywanie towarów lub usług poprzez składanie nabywcom obietnicy uzyskania korzyści materialnych w zamian za nakłonienie innych osób do dokonania takich samych transakcji.
Organizowanie systemu sprzedaży lawinowej nie będzie jednak uznane za czyn nieuczciwej konkurencji, jeżeli:
obiecane korzyści materialne pochodzą ze środków uzyskiwanych z zakupu lub ze sprzedaży dóbr i usług po cenie, której wartość nie może rażąco przekraczać rzeczywistej wartości rynkowej tych dóbr i usług; oraz
osoba rezygnująca z udziału w systemie ma prawo do odsprzedaży organizatorowi systemu za co najmniej 90% ceny zakupu wszystkich towarów, zakupionych od organizatora w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

49.Jakie przedsiębiorstwa mogą być wpisane do KRS-u, co musza podać, jakie jest znaczenie wpisu?
Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) - rodzaj rejestru publicznego prowadzony przez wybrane sądy rejonowe i Ministerstwo Sprawiedliwości.

KRS składa się z trzech osobnych rejestrów:
przedsiębiorców (tu wpisuje się w szczególności spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe, jednostki badawczo-rozwojowe, przedsiębiorców tzw. zagranicznych, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, inne osoby jeżeli wykonują działalność gospodarczą i nie podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń i fundacji, oddziały przedsiębiorstw zagranicznych działających na terytorium Polski) ; wpisy do rejestru przedsiębiorców podlegają obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym;
stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej;
dłużników niewypłacalnych.
KRS pełni dwie zasadnicze funkcje: informacyjną i legalizacyjną. Funkcja informacyjna polega na tym, że KRS stanowi ogólnopolską bazę danych o podmiotach uczestniczących w obrocie gospodarczym. Funkcja legalizacyjna polega na tym, że dopiero wpis do rejestru pozwala na dokonywanie dalszych czynności prawnych (często jest to jednoznaczne z uzyskaniem osobowości prawnej).

KRS jest jawny pod względem formalnym - każdy zainteresowany ma prawo zapoznać się z danymi wpisanymi do rejestru, otrzymać odpis, wyciąg lub zaświadczenie dotyczące danych zawartych w rejestrze.

50.Ofertowy a negocjacyjny sposób zawierania umów.
awarcie umowy w drodze negocjacji w zdecydowany sposób odbiega od ofertowego trybu zawierania umów. Pierwsza różnica ma charakter raczej funkcjonalny – panuje pogląd, że w drodze negocjacji przeprowadzane są z reguły transakcje gospodarcze dużych rozmiarów, o nietypowym i złożonym charakterze, do których metoda zawierania kontraktów w trybie ofertowym nie jest adekwatna.

Jeśli zaś chodzi o sam proces zawarcia umowy, podkreśla się, że jest on niewątpliwie bardziej rozłożony w czasie niż w przypadku oferty i jej przyjęcia. Złożenie zgodnych oświadczeń woli poprzedzone jest bowiem wymianą uwag, zastrzeżeń, ocen, szeregu dokumentów w postaci papierowej czy też na elektronicznych nośnikach, sporządzaniem projektów postanowień, przedstawianiem analiz itp.

Inne również role pełnią strony. W przypadku zawierania umowy poprzez złożenie oferty i jej przyjęcie jedna ze stron samodzielnie formułuje treść przyszłej umowy, a druga składa jedynie oświadczenie o jej akceptacji. Natomiast w toku negocjacji role te nie są tak jednoznacznie określone. Następuje tu stopniowe uzgadnianie stanowisk stron, które wspólnie ustalają treść przyszłego porozumienia. Jak podkreśla się w literaturze, w rezultacie negocjacje sprzyjają pełniejszej realizacji intencji ich uczestników – w odróżnieniu od ofertowego trybu zawierania umów, który zdecydowanie preferuje stanowisko autora treści zamierzonej umowy.

51.Co jest przedmiotem ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Ustawa określa warunki rozwoju i ochrony konkurencji oraz zasady podejmowanej w interesie publicznym ochrony interesów przedsiębiorców i konsumentów.

2. Ustawa reguluje zasady i tryb przeciwdziałania praktykom ograniczającym konkurencję oraz praktykom naruszającym zbiorowe interesy konsumentów, a także antykonkurencyjnym koncentracjom przedsiębiorców i ich związków, jeżeli te praktyki lub koncentracje wywołują lub mogą wywoływać skutki na terytorium Rzeczypospolitej Polskie

52.Akcje z obowiązkiem świadczeń powtarzających się.
do których przypisany jest obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych;
Na akcjonariuszu ciąży obowiązek dokonania pełnej wpłaty na akcje oraz jeżeli do akcji przypisany jest obowiązek powtarzających się świadczeń o charakterze niepieniężnym - realizacja tych świadczeń.
Niektóre spółki akcyjnych ze względu działalność mogą emitować z mocy prawa wyłącznie akcje imienne. Emisja przez spółkę wyłącznie akcji imiennych może także wynikać z postanowień statutu spółki;

53.Rękojmia za wady.
Rękojmia za wady fizyczne i prawne, to odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego, która wynika z ustawy (kodeksu cywilnego art. 556 - 576), a nie z umowy stron i dotyczy zarówno rzeczy nowych, jak i używanych. Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady sprzedanej rzeczy, nie zależy od winy sprzedawcy, gdyż oparta jest na zasadzie ryzyka i ma charakter absolutny. Sprzedawca nie może się z niej zwolnić, nie może jej ograniczyć lub wyłączyć, gdyż w umowach z udziałem konsumentów (osób fizycznych) takie działanie jest niedopuszczalne.
Różnice pomiędzy rękojmią i gwarancją:
Rękojmia Gwarancja
powstaje: - z mocy prawa - dobrowolna, powstaje po wydaniu dokumentu gwarancyjnego
odpowiada: - sprzedawca - gwarant (m.in. producent, hurtownik, dealer, sprzedawca)
czas trwania: - 1 rok lub 3 lata - określony w karcie gwarancyjnej lub 1 rok
przedłużenie terminu: - terminu nie przedłuża się - możliwość przedłużenia terminu (o czas kiedy konsument nie mógł korzystać z towaru z powodu jego wadliwości, np. towar pozostawał w serwisie) lub liczenia go od nowa
uprawnienia konsumenta: - odstąpienie od umowy (z zastrzeżeniem art. 560 i 561 k.c.)
- obniżenie ceny
- wymiana
- usunięcie wad - określone w karcie gwarancyjnej
lub
- usunięcie wad ewentualnie wymiana
o sposobie załatwienia reklamacji decyduje: - konsument (z zastrzeżeniem art. 560 i 561 k.c.) - gwarant
54.Zezwolenie-omowić
55.Zasady funkcjonowania spółki cywilnej.
Spółka cywilna (s.c.) – jeden z rodzajów umów znanych polskiemu prawu cywilnemu.

W odróżnieniu od spółek kapitałowych spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, nie stanowi jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej jak spółki osobowe, lecz jest konstrukcją regulowaną przez prawo zobowiązań (art. 860-875 Kodeksu cywilnego). Nie stanowi więc samodzielnego podmiotu prawa, podmiotami prawa pozostają wspólnicy spółki cywilnej. W związku z tym spółka cywilna nie ma własnego mienia - nabywane prawa i zaciągane zobowiązania wchodzą do wspólnego majątku wspólników, stanowiącego ich współwłasność łączną. Także wspólnicy, nie spółka, prowadzą ewentualne przedsiębiorstwo, które podlega rejestracji w Ewidencji Działalności Gospodarczej właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta.

Zawierając umowę wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, którym nie musi to być działalność zarobkowa – dopuszczalne jest np. powołanie spółki w celu wspólnej budowy drogi. Umowa spółki powinna zostać zawarta na piśmie dla celów dowodowych (ad probationem). Istotą spółki cywilnej jest stałość jej składu osobowego, wobec czego wspólnik nie może rozporządzać udziałem w majątku wspólnym ani w jego składnikach, utrudnione jest także wystąpienie ze spółki.

Do osiągnięcia celu spółki zazwyczaj niezbędne jest utworzenie majątku wspólnego, który powstaje z praw wniesionych w postaci wkładów oraz z usług wspólników. Za zobowiązania zaciągnięte w związku z działalnością spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie zarówno majątkiem spółki, jak i majątkiem indywidualnym. Prawo do udziału w zyskach i obowiązek pokrywania strat mają wszyscy wspólnicy; może on, choć nie musi, zostać skorelowany z wysokością wkładów. Obowiązek pokrywania strat można wyłączyć w umowie, lecz nie wolno wykluczyć wspólnika od udziału w zyskach (zobacz spółka lwia).

Jeżeli przez dwa kolejne lata przychody wspólników spółki cywilnej przekraczają równowartość 800 tys. euro, spółka musi być wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego a wspólnicy jednocześnie wykreśleni z Ewidencji Działalności Gospodarczej właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Tym samym przestaje być spółką cywilną, a zaczyna być spółką jawną.

56.Sprzedaż z premią(przykłady)
Art. 17 a u.z.n.k. stanowi, że czynem nieuczciwej konkurencji jest sprzedaż konsumentom towarów lub usług połączona z przyznaniem wszystkim, albo niektórym nabywcom towarów lub usług nieodpłatnej premii, w postaci towarów lub usług odmiennych od stanowiących przedmiot sprzedaży, z zastrzeżeniem wyjątków w postaci:
- towarów o niewielkiej wartości,
- próbek towarów,
- wygranych na loteriach promocyjnych, organizowanych na podstawie przepisów o grach losowych, zakładach wzajemnych i grach na automatach, lub konkursach, których wynik nie zależy od przypadku (art. 17a ust. 2 pkt 1), 2) i 3) u.z.n.k.).

Powyższy przepis ogranicza możliwość prowadzenia sprzedaży promowanej dołączeniem do produktu odmiennej – tzn. innej rzeczy. Wyjątkiem jest np. dołączenie do perfum próbek kosmetyków albo dołączenie do towaru prezentu o niewielkiej wartości

57.Klauzule waloryzacyjne.
Klauzula waloryzacyjna - zastrzeżenie umowne, przez które strony umawiają się, że wykonanie zobowiązania nastąpi poprzez spełnienie świadczenia(najczęściej pieniężnego) w rozmiarze lub ilości wynikających z określonego miernika. Przelicznikiem może być cena innego towaru, kurs obcej waluty, złota czy innych surowców. Waloryzacja umowna na celu zabezpieczenie obu stron kontraktu przed ryzykiem zmiany wartości świadczenia umownego (najczęściej pieniądza krajowego).

Miernik waloryzacyjny określa jedynie rozmiar świadczenia, którego spełnienie równoznaczne będzie z wykonaniem zobowiązania, co odróżnia omawiane zastrzeżenie od klauzuli efektywnej zapłaty.

58.Przedsiębiorca-definicja w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów; róznica definicji między sdg.
Sdg osoba fizyczna, osoba prawna, a także jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, utworzona zgodnie z przepisami prawa, jeżeli jej przedmiot działania obejmował prowadzenie działalności gospodarczej, czyli działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej lub usługowej, prowadzonej w celach zarobkowych i na własny rachunek podmiotu prowadzącego taką działalność.
59.Mikro mały i średni przedsiębiorca; po co jest ten podział wprowadzony.
Art. 104.
Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Mały przedsiębiorca
Art. 105.
Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
Średni przedsiębiorca
Art. 106.
Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

60.Akcje zwykłe


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bld
Świerzak
Świerzak



Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:43, 29 Sie 2008    Temat postu:

nic nadzwyczajnego ale moze komus sie przyda ...ja sie bede z tego uczyl:P...plus jakies ksera Smile

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aszli
Świerzak
Świerzak



Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Koszalin

PostWysłany: Śro 20:51, 03 Wrz 2008    Temat postu:

miałam dzisiaj na poprawce pytania:
1. akcje z obowiązkiem świadczeń powtarzających się
2. przedmiot prawa konkurencji i jakie rekulacje są w polskim ustawodawstwie (chodzi o ustawę o ochronie konkurencji i konsumenta, ustawę o zwalczaniu nieuczcziwej konkurencji, zakaz konkurowania)
3. jaki obowiązek ma przedsiębiorca wprowadzając towar na rynek Polski oraz oferujący produkty bezpośrednio lub na odległość w Polsce


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
marciasek86
Świerzak
Świerzak



Dołączył: 12 Cze 2007
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:47, 04 Wrz 2008    Temat postu:

moje pytania z egzaminu:
1.działalnosc gospodarcza-definicja i omówic każde słowo z tej definicji
2.czynnosc prawna-definicja,rodzaje i scharakteryzowac te rodzaje
3.czyn nieuczciwej konkurencji-definicja i nieuczciwa konkurencja,co wchodzi w skład nieuczciwej konkurencji(chodzi o art.3 paragraf 2)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Anka
VIP



Dołączył: 14 Lis 2006
Posty: 97
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Koszalin:)

PostWysłany: Czw 21:42, 04 Wrz 2008    Temat postu:

1.zadatek
2.przedsiebiorca zagraniczny
3.prawa i obowiazki akcjonariuszy i udzialowcow

wystarczy sciemniac ze wie sie o co chodzi i pomaga;]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Fenix
Świerzak
Świerzak



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:17, 05 Wrz 2008    Temat postu:

3 Wrześień 2008 - I termin
1.Pełnomocnictwo jako rodzaj przedstawicielstwa
2.Co to jest porozumienie ograniczające konkurencję
3.Cudzoziemiec
4.Czynność prawna-rodzaje
5.Działalność gospodarcza
6.Czyny nieuczciwej konkurencji-wymień
7.Zasady funkcjonowania spółki partnerskiej
8.Przykłady zezwolenia
9.W jaki sposób przepisy KSH chronią kapitał zakładowy
10.Osoba zagraniczna jak działa w Polsce
11.Kary i odszkodowania umowne
12.Prawo konkurencji
13.Produkt zagraniczny
14.Swiadczenie powtarzające się
15.Skutki nie wykonania świadczenia pieniężnego
16.Akcje zwykłe i uprzywilowane
17.O czym jest ustawa o ochronie konkurencji i konsumenta
18.Osoba prawna jako przesdiębiorca
19.Krajowy Rejestr Sądowy, a Ewidencja Dział. Gosp.
20.Spółka cywilna, a spółka jawna
21.Umowa najmu
22.Podpis elektroniczny i podpis własnoręczny
23.Przeds. zagraniczny
24.Zakres uprawnień i obowiązków udziałowca, akcjonariusza w ep. kapitał.
25.Zadatek jako element umowy
26.Oświadczenie woli
27.Ustawowe i umowne odstąpienie od umowy
28.Nieuczciwa konkurencja
29.Spółki osobowe i kapitałowe, cechy wspólne, różnice
30.Do jakiego rynku odnoszą się zachowania przedsiębiorców nadużywających pozycji dominującej lub zawieranych porozumienia ograniczających konkurencji. Podaj def. tego rynku.
31.Akcjonariusz jakie ma prawa
32.Oferta
33.Wymień zakazane praktyki
34.Umowa athezyjna
35.Umowa sprzedaży
36.Kapitał zakładowy
37.Spólka jawna
38.Negocjacyjny sposób zawieszania umów
39.Przedsiębiorca
40.Wkład w spółce osobowej i kapitałowej
41.Zwłoka opóżnienia, a zwłoka dłużnika
42.Przedstawicielstwo
43.Reprezentacja w spółkach osobowych i kapitałowych
44.Koncentracja i kontrola formy
45.Gwarancja jakości
46.Koncesja, a zezwolenie
47.Podpis własnoręczny
48.Prezes Urzędu Ochcrony Konkurencji i Konsumentów
49.Obowiązki przesiębiorcy
50.Miejsce wykonania zobowiązań
51.Osoba fizyczna
52.Akcje imienne i na okaziciela
53.Działalnosć gospodarcza
54.Zasada funkcjonowania spółki komandytowej
56.Skutki niwykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań
57.Koncesjonowanie działalności gospodarczej
58.Pełnomocnictwo, a prokura
59.Do jakiej działalności nie stosuje się przepisów o sdg

Pytania jak widać takie jak przed wakacjami.


Post został pochwalony 3 razy

Ostatnio zmieniony przez Fenix dnia Pią 1:24, 05 Wrz 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bld
Świerzak
Świerzak



Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:23, 11 Wrz 2008    Temat postu:

mam prozbe zeby ktos z tych 20 osob co jest z Koszalina lukał jaka bedzie decyzja czy mamy w niedziele z zaocznymi czy jakis inny termin bedzie czy nie wiem na konsultacjach bedziemy mogli zaliczac Smile no i dzieki z gory za info na ten temat Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
arte
Świerzak
Świerzak



Dołączył: 26 Sty 2008
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 0:30, 12 Wrz 2008    Temat postu:

A cos wiadomo czy osoby ktore podchodzily tylko raz do poprawki i nie zaliczyli moglyby jeszcze zdawac w ewentualnym nastepnym terminie czy to juz warunek trzeba brac?

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez arte dnia Pią 0:31, 12 Wrz 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bld
Świerzak
Świerzak



Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:10, 12 Wrz 2008    Temat postu:

a ile razy zaliczales raz w czerwcu no i raz teraz tak?....jezeli tak to warunek z tego co gadal kolega z nia i powiedziala tylko dwa razy u mnie mozna zaliczac a pozniej to wplacic i znowu mozna dwa razy bo ja nie bede przeszkod stawiac zeby mozna bylo szybciej sprobowac poprawic przedmiot ;]]]]] spoko nie....mila jak w morde strzelil Smile

a zlozyc indeksy do poniedzialku mozna z tego co w dziekanacie mi powiedziala...a te 20 osob to tez musza zlozyc ale powiedziec ze chca przedluzenie i powiedziec bo tam czekam na wyniki ze staty u profesora ;] ochedzana albo czekam na decyzje w sprawie poprawki z prawa ...
ja juz oddalem swoj i czekam na decyzje


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gusia
Świerzak
Świerzak



Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:06, 16 Wrz 2008    Temat postu:

egzamin z prawa jest29.09 o godz15,podobno te osoby co maja nzal-wpisana 2 to mogą spróbować napisać pismo i dać je do Korczaka-on jest teraz od spraw studenckich,może akurat rozpatrzy pozytywnie podanie i wtedy nie bedziecie placic warunku

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
KolinS
Świerzak
Świerzak



Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:48, 16 Wrz 2008    Temat postu:

Gusia widze ze juz mnie wyprzedziłas z informacją Wink Dodatkowo wspomne ze podanie trzeba odpowiednio umotywowac, moze to byc zły stan zdrowia lub tez cos podobnego... Ponad to dokładna informacja bedzie dostępna na stronie politechniki... Wiecie, że wszystko sie moze zmienic... Wiec lepiej na bieżąco sie uczyc i sprawdzac termin Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Pietaszek87
Świerzak
Świerzak



Dołączył: 30 Sty 2008
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 9:46, 17 Wrz 2008    Temat postu:

Skąd wiadomo o tym że Ci co mają warunek z prawa to mogą napisać podanie do Korczaka, i będą mogli zdawać 29.09. Ja byłem na uczelni i widziałem tylko informacje o tych 20 osobach co nie zdążyli podejść do egzaminu 10.09.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Chodax
VIP



Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: B-rd

PostWysłany: Śro 18:21, 17 Wrz 2008    Temat postu:

Elo! Ludki, słuchajcie, wie ktoś, kiedy można Salikową złapać w tygodniu, kiedy ma konsultacje i gdzie? Albo chociaż jakiś numerek telefonu do niej?:> To bardzo ważne dla mnie, dajcie jakieś namiary Razz Pozdrawiam Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ekonomia Koszalin Strona Główna -> Ściągi II rok - 2 semestr Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gBlue v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin